UPS TED Line Interactive 1100VA/600W, display LCD, 4x Schuko
Buy now
-10%
In Stock
Description
Found an issue with this product description? Let us know!
UPS TED Line Interactive 1100VA/600W: The Ideal Solution for Protecting Your Equipment
With a capacity of 1100VA and 600W , this model adapts perfectly to your needs, with an input voltage range between 140V and 290V AC . Regardless of voltage fluctuations, the UPS automatically regulates the output voltage to 220V +/-9% in battery mode, ensuring a constant and safe power supply.
This UPS is equipped with two 12V 7.1Ah batteries, providing a backup time of up to 35 minutes at a 120W load. Additionally, the typical recharge time ranges from 7 to 15 hours , ensuring that your system is always ready for use.
Its compact dimensions of 345 x 145 x 165 mm and net weight of 8.2 kg make it easy to integrate into any workspace. In addition, it operates optimally in a humidity range of 0 - 90% and temperatures up to 40 degrees Celsius , with a noise level of less than 40 dB , making it ideal for offices or noise-sensitive environments.
Specifications
  • Miscellaneous
  • Features / Facilities
    Display: LCD Power: 1100VA / 600W Input Voltage range: 140V - 290V AC Input Frequency range: 45Hz - 55Hz Output Voltage Regulation (battery mode): 220V +/-9% AC Output Frequency range (battery mode): 50Hz +/- 0.5% Transfer time: <9ms Waveform (battery mode): simulated sine wave Battery type and number: 2 x 12V 7.1Ah TED Battery Experts Backup time (120W load): 35 minutes Typical recharge time: 7 - 15 hours Full protection: Protect surge, overload, discharge, overcharge and short circuit Output receptacles: 4 x Schuko CEE 7/3 Dimensions D x W x H (mm): 345 x 145 x 165 Net weight: 8.2 kg Operating humidity / temperature: 0 - 90% / 0 - 40 degrees centigrade Noise level: less than 40 dB
Reviews
Add a review
Tell us your opinion by rating the product
Write a review
Your Review
Rating
Captcha
Don't know what to write?
  • Tell us if you liked the product.
  • Is it up to your expectations?
  • Does it have a good price-quality ratio?
  • Would you recommend it to others?
Tags: UPS TED Line Interactive 1100VA/600W, display LCD, 4x Schuko, 1100VA, UPS
Subscribe to our Newsletter and stay connected
Buyers Reviews
After 11232 reviews
98.03%